Dobrý den, chci se zeptat, zda-li jako manželka mohu dělat svému mamželovi účetnictví bez pracovní smlouvy či dohody o pracovní činnosti ??
Nedohledala jsem v zákonu o zaměstnanosti - aktuálně je § 13 zákonač. 435/2004 Sb. zrušen.
Moc děkuji předem za odpověď.
1 odpověd:
Monika,
26.6.2015
Text § 13 zákona o zaměstnanosti, ve znění účinném do 31. 12. 2006, stanovil, že PO nebo FO je povinna plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu její činnosti zajišťovat svými zaměstnanci, které k tomu účelu zaměstnává v pracovněprávních vztazích podle zákoníku práce (tato povinnost neplatila např., pokud FO toto zajistila sama nebo za pomoci svého manžela/manželky, dětí, nebo prostřednictvím jiné PO nebo FO, která má činnosti, jež jí byly svěřeny, zahrnuty v předmětu své činnosti, a v případě FO se bude jednat o standardní obchodněprávní vztah - nikoliv o \"švarc systém\").
Pokud manžel podniká jako FO, nemůže jako OSVČ zaměstnat manželku. Podle § 318 zákoníku práce základní pracovněprávní vztah (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce) nemůže být mezi manžely nebo partnery podle zákona o registrovaném partnerství.
Pokud by však manžel měl např. vlastní společnost s ručením omezeným, v níž by byl i jednatelem, mohl by jako statutární orgán za společnost pracovněprávní vztah s manželkou uzavřít.
Obecně se nabízí jiné možnosti, jak upravit vztahy mezi manžely jako fyzickými osobami při podnikání. Např. spolupráce manželů, kdy manžel může následně převést na manželku část svých ročních příjmů a výdajů dle § 13 zákona o daních z příjmů. Manželka jako spolupracující osoba bude mít stejné povinnosti jako ostatní OSVČ.
Další možností je, že manžel i manželka provozují vlastní podnikatelskou činnost nezávisle na sobě a vzájemně si fakturují. Ze žádného právního předpisu zákaz fakturace mezi manžely - podnikateli nevyplývá, obecně ji tedy nelze vyloučit. Musí se však jednat o reálný vztah dvou podnikatelů, čemuž musí odpovídat i náplň jejich podnikatelské činnosti. Před FÚ bude nezbytné prokázat a obhájit tento vzájemný obchodní vztah. Vlastní podnikání může např. manželka vlastnící živnostenské oprávnění na „činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence“ prokazovat tak, že příslušné služby poskytuje a fakturuje více klientům (nejen svému manželovi), disponuje vlastním majetkem k provozování své živnosti aj. Správce daně pak bude prověřovat, zda fakturované částky mezi manžely jsou cenou obvyklou v souladu s § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů.
Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.
K provozování webu svaz-ucetnich.cz využíváme cookies – soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme.