Otázka v diskusi:
Prosím o radu

katarina, 25.1.2009

Prosím o radu, jak správně postupovat ...jedná se o fyz. osobu, plátce DPH, která provádí nákup a dovozu vína z Francie,následně prodej v ČR ,bude vedeno jednoduché účetnictví ....
1) je možné zahrnout do úč. jako výdaj - fakturu za telefon, ten je ovšem používán i pro soukromé účely,
2)při dovozu vína z Francie si pronajímá vůz,zde mu vznikají výdaje na pohonné hmoty...není zde něj. omezení, je možné uplatnit jako daň. výdaj?
předem moc děkuji za odpověď

1 odpověd:

 • Ondra, 28.1.2009

  Do daňových výdajů je možné uplatnit pouze takové výdaje které souvisejí s podnikatelskou činností fyzické osoby. Proto bych raději doporučil zakoupit telefonní aparát na IČ (DIČ) a využívat ho jen v souvislosti s podnikáním. Jako plátce se tak vyhnete i problémům s uplatňováním odpočtu DPH.
  Pokud jste telefon zakoupil pro své podnikání, ale následně došlo k tomu, že jej občas využijete i pro soukromé účely, nezbyde nic jiného, že zvolit vhodné kritérium pro krácení fakturovaných částek za telefonní hovory, např. určitým procentem. Zvolenou výši krácení byste ale měl být schopen prokázat, pokud vás k tomu vyzve FÚ. Lze zvolit i jiný postup (mnohem nákladnější): uplatnit do daňových výdajů částku dle výpisu hovorů.

  U pronajatého nákladního auta můžete do daňových výdajů uplatnit jak nájemné, tak spotřebované pohonné hmoty v prokázané výši – tak to přímo v § 24 odst. 2 písm. k) bodu 1. stanoví zákon o daních z příjmů.


  Ondra
  :)

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.