Otázka v diskusi:
Reklama

Zbyněk Karpíšek, 23.10.2014

Dobrý den,
soukromá osoba uzavře smlouvu o zajištění reklamy pro
účetní jednotku (s.r.o.), bude uhrazená částka dle smlouvy
daňové uznatelná a musí s.r.o. tuto platbu nahlásit
finančnímu úřadu? Soukromá osoba bude tento příjem
danit dle § 10 - ostatní příjmy, dle zákona o dani
z příjmů ?
Děkuji
Váš čtenář

2 odpovědi:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 12.12.2014

    Pokud výdaje (náklady) vynaložené v souvislosti s uzavřenou smlouvou o zajištění reklamy souvisejí s předmětem činnosti společnosti a splňují podmínku, že se jedná o výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, bude se jednat o daňově uznatelnou položku.

    Z pohledu fyzické osoby je třeba vycházet ze smlouvy:

    Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení je živností volnou a poskytovatel reklamy by měl mít na uvedenou živnost živnostenský list. Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Dlouhodobá smlouva o poskytování reklamy obvykle splňuje všechny znaky živnosti, měl by být na ni živnostenský list a měla by být zdaněna dle § 7 zákona o daních z příjmů.

    Od 1. 1. 2014 dle § 420 odst. 1 nového občanského zákoníku, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele. Dle Výkladového stanoviska č. 22 Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti ze dne 9. 4. 2014 - k pojmu podnikatel podle občanského zákoníku:

    „Nový občanský zákoník nečiní rozdíl mezi oprávněným a neoprávněným podnikatelem. Podnikatel podnikající bez podnikatelského oprávnění, je-li zákonem vyžadováno, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele podle § 420 odst. 1 NOZ.“

    Pokud by se jednalo o nájem nemovité věci pro umístění reklamy, mohlo by se jednat o příjem z nájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů.

    Pokud poplatník fyzická osoba při výkonu práce pro společnost s ručením omezeným je povinen dbát příkazů společnosti s ručením omezeným, jednalo by se o závislou činnost dle § 6 zákona o daních z příjmů.

    Pokud by se nejednalo o podnikání, nájem ani závislou činnost připadalo by v úvahu zdanění dle § 10 zákona o daních z příjmů.

    V roce 2013 se dle pokynu GFŘ D-6 v § 10 zákona o daních z příjmů zdaňovaly i příjmy z činností vykazujících znaky podnikání, které bylo možné vykonávat pouze na základě povolení registrace nebo jiného souhlasu příslušného orgánu (živnostenský list) a poplatník toto povolení, registraci nebo jiný souhlas příslušného orgánu neměl. Za rok 2014 by tento postup ve vazbě na § 420 nového občanského zákoníku neměl být používán.

    Společnost nemá povinnost oznamovat finančnímu úřadu platbu provedenou ve prospěch fyzické osoby za její samostatnou činnost. Tato oznamovací povinnost platila do 31. 12. 2010. Podle tehdy platného § 34 odst. 5 zákona o správě daní a poplatků byly právnické osoby povinny oznamovat uskutečněné úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatnou výdělečnou činnost nebo za pronájem, pokud u jednotlivé fyzické osoby úhrada přesahovala částku 40 000 Kč za kalendářní rok. Přijetím daňového řádu přestala tato oznamovací povinnost platit (pozn.: daňový řád upravuje oblast poskytování informací správci daně v ustanoveních § 57 - § 59, povinnost poskytnout údaje na základě vyžádání správce daně mají orgány veřejné moci a osoby uvedené v § 57). Zákon o daních z příjmů v § 38t odst. 2 upravuje pouze povinnost oznámit neprodleně svému místně příslušnému správci daně uzavření kontraktu s daňovým nerezidentem (fyzickou či právnickou osobou), na jehož základě může dojít ke vzniku stálé provozovny.
  • Jana, 3.11.2014

    Účetní jednotka to nikam hlásit nemusí.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.