Otázka v diskusi:
účetnictví developera

Helena, 20.8.2014

Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Pracuji jako účetní ve stavební firmě, která se doposud věnovala pouze izolacím (zateplení budov). Nyní se však pustila do nové činnosti, a to developerského projektu. Pomocí subdodávek postaví komplex, kde přízemí bude ke komerčnímu využití (kavárny, obchody) a patra budou bytové jednotky. Zatím je se stavbou plán takový, že byty se prodají a přízemí na komerční využití by zůstalo ve vlastnictví firmy a pronajímalo by se. Prosím o radu s účtováním výstavby tohoto developerského projektu. Zdali je možné vše dávat na účet pořízení majetku, či se to musí nějakým způsobem rozdělit a část příslušící bytům k prodeji účtovat do zásob? Velice děkuji za Váš čas a ochotu. S pozdravem Helena Sobotková

1 odpověd:

 • Redakční rada Metodických aktualit, 2.10.2014

  Stavby se účtují jako dlouhodobý hmotný majetek (např. účet 021 - Stavby). Během výstavby do doby uvedení do stavu způsobilého k užívání se účtují na účet 042 - Pořízení dlouhodobého hmotného majetku.

  Vyhláška č. 500/2002 Sb. umožňuje v některých případech účtovat o nemovitých věcech jako o zásobách. O nemovitých věcech, které účetní jednotka, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitých věcí, nakupuje za účelem prodeje a sama je nepoužívá, nepronajímá a neprovádí na nich technické zhodnocení, se účtuje jako o zboží.

  V daném případě by výstavba měla být účtována jako pořízení jednotlivých nemovitých věcí na účtu 042.

  Pokud bude stavba rozdělena na jednotky, bude představovat každá jednotka samostatný dlouhodobý hmotný majetek.

  V případě, že by od začátku byl záměr postavit nemovitost, která bude následně celá - byť po částech - rozprodána, účtovalo by se o zásobách vlastní výroby.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.