Otázka v diskusi:
Daňová úleva pro důchodce

Věra, 4.8.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - jsem ve starobním důchodu a jsem zaměstnána. Můžu si podepsat daňové prohlášení již za červenec 2014 a jak to bude potom při ročním zúčtování daně. Děkuji za odpověď.

3 odpovědi:

  • Jana, 17.8.2014

    Na základě rozhodnutí ústavního soudu platí, že starobní důchodce má nárok na slevu na poplatníka za celý rok
    2014. Nárok na slevu budete mít když prohlášení nyní podepíšete od měsíce srpna.
    Protože nemáte prohlášení podepsané od začátku roku,
    budete muset do 15.2.2015 dodatečně podepsat prohlášení
    i na zbývající měsíce od začátku roku a zaměstnavatel
    vám v ročním zúčtování v těchto měsících uplatní slevu
    na poplatníka nebo máte možnost podat daňové přiznání
    (letos poprvé se do přiznání mohou dát i srážkové daně)
    a slevu na poplatníka uplatníte v přiznání za celý rok.
  • Marie, 19.11.2014

    Dobrý den,

    jsem ve starobním důchodu a pracuji na plný úvazek. Pro vrácení daňové úlevy pro důchodce jsem podala daňové přiznáhí. V příloze od zaměstnavatele je uvedeno vrácení přeplatku zálohová daně za mzdy za rok 2013 ve výši 1350 Kč.
    Daňový úřad mi tuto částku odečetl z daňové úlevy 24840.00 za rok 2013 a vrátil mi to tuto částku méně.
    Dle mého názoru toto krácení daňové úlevy o přeplatek ztržené zálohy daně ze mzdy není správné. Prosím o sdělení,jak to opravdu je. Děkuji za odpověď
  • janallouny@seznam.cz, 2.3.2016

    jsem starobní důchodce a zastávám funkci předsedy samosprávy Společenství vlastníků bytů. Za tuto činnost dostávám odměnu 3.800,- Kč za rok. Musím z této částky platit daň z příjmu event. jiné odvody?
    Děkuji za odpověď

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.