Otázka v diskusi:
Daňové zvýhodnění na dítě

Věra, 22.5.2014

Dítě neudělalo maturitu a bude ji dělat až v září 2014. Má nárok na daňový odpočet i za prázdniny?

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 3.6.2014

    Podle § 35c zákona o daních z příjmů vzniká fyzické osobě nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti (dočasný pobyt dítěte mimo domácnost nemá vliv na jeho uplatnění). Za vyživované dítě se považuje např. vlastní dítě zletilé až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a soustavně se připravuje na budoucí povolání.

    Podle § 12 odst. 1 zákona o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje mj. studium na středních školách v České republice, s výjimkou studia za trvání služebního poměru a s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné podle § 10 citovaného zákona nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

    Co se rozumí přípravou na budoucí povolání na střední škole, stanoví § 13 zákona o státní sociální podpoře. Podle citovaného ustanovení se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole považuje také

    - doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku, v němž byla taková zkouška konána (školní rok končí 30. června), a

    - doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia.

    Dobu školních prázdnin nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže

    - dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle §10 (činnost v ČR zakládající účast na nemocenském pojištění, činnost OSVČ nebo činnost vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu),

    - dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,

    - výdělečná činnost a nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc.

    Toto omezení se neuplatní, pokud se dítě stane studentem vysoké školy v kalendářním roce, v němž ukončilo soustavnou přípravu na povolání na střední škole.

    V návaznosti na zadání je dále nutné vyjít z příslušných ustanovení školského zákona. Podle § 72 odst. 3 školského zákona vzdělávání ve vzdělávacích programech v oborech vzdělání vedoucích k dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou se ukončuje maturitní zkouškou. Dle § 81 odst. 10 citovaného zákona žák přestává být žákem školy dnem následujícím po dni, kdy úspěšně vykonal maturitní zkoušku. Nevykonal-li žák jednu nebo obě části maturitní zkoušky v řádném termínu, přestává být žákem školy 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit.

    Jestliže dítě v řádném termínu nesložilo úspěšně maturitní zkoušku a byla mu povolena opravná zkouška, je vyživovaným dítětem i po dobu posledních školních prázdnin za podmínky, že dítě v této době nevykonává po celý kalendářní měsíc (tzn. od 1. dne do 31. dne) výdělečnou činnost, ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Při splnění této podmínky má rodič nárok na měsíční daňové zvýhodnění do srpna 2014. Stejně tak zůstává zachován nárok i na slevu na studenta dle § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů.

    Pokud by dítě po úspěšném složení opravné maturitní zkoušky bez přerušení pokračovalo v dalším studiu na vysoké škole, bude považováno za vyživované dítě až do dne, kdy se stane studentem vysoké školy (viz § 14 odst. 2 zákona o státní sociální podpoře), a to bez ohledu např. na případnou výdělečnou činnost, a dále po celou dobu vysokoškolského studia.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.