Otázka v diskusi:
Daň ze zisku z prodeje pozemku

Martin, 21.1.2014

Dobrý den, prodal jsem pozemek po 2 letech vlastnictví za vyšší cenu než jsem jej pře 2 lety koupil. Za tyto finance jsem si ve stejném roce pořídil rodinný dům ve kterém bydlím, čímž jsem uspokoji svou bytovou potřebu. Musím platit daň ze zisku z prodeje pozemku, když jsem prodejem nemovitosti uspokojil svou bytovou potřebu? Vztahuje se v tomto případě na mne daňová úleva dle §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu?

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 2.4.2014

    Z textu ustanovení § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů, ve znění platném pro rok 2013, jednoznačně vyplývá, že dané osvobození lze uplatnit na příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby. To znamená, že se vztahuje k příjmům uvedeným v § 4 odst. 1 písm. a), které však nevyhovují časové podmínce pro bydliště prodávajícího stanovené v tomto ustanovení.

    V případě prodeje pozemku je příjem osvobozen za podmínek stanovených v § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů - doba mezi nabytím pozemku a jeho prodejem musí přesáhnout pět let. Pokud by byl pozemek zařazen do obchodního majetku, muselo by od jeho vyřazení uplynout více než 5 let.

    Podmínky osvobození od daně z příjmů se v tomto ohledu nezměnily ani v roce 2014.

    Prodávající musí podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob a v příloze č. 2 uvést příjem z prodeje pozemku jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. K uvedenému příjmu může uplatnit výdaje, kterými jsou např. kupní cena pozemku, výdaje vynaložené v souvislosti s realizací prodeje (právní služby atd.), zaplacená daň z převodu nemovitostí aj.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.