Otázka v diskusi:
Virtuální peněženka - účtování

Jana, 25.9.2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jak byste postupovali při účtování virtuální peněženky. Nabití - přijetí platby od klienta a po objednádní a poskytnutí služby čerpání. Zajímalo by mě to i z pohledu DPH. Jestli se z nabité částky odvádí daň nebo až po čerpání. Děkuji za odpověď. Jana

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 4.12.2013

    Z pohledu účetnictví přijetí peněz před poskytnutím služby představuje přijetí zálohy na službu. Při poskytnutí služby by mělo být provedeno vyúčtování zálohy do výnosů.

    Příklad A:
    Nabití virtuální peněženky
    MD 221/DAL 314 100
    Čerpání (poskytnutí služby)
    MD 311/DAL 602 20
    MD 314/DAL 311 20

    Příklad B:
    Nabití virtuální peněženky
    MD 221/DAL 314 100
    Čerpání (poskytnutí služby)
    MD 314/DAL 602 20

    Z pohledu daně z přidané hodnoty v minulosti bylo možné najít na internetu MF ČR stanovisko k tzv. elektronickým peněženkám, které rozlišuje, zda se jedná o jednoúčelovou kartu, nebo zda se jedná o elektronickou peněženku. Jde-li o jednoúčelovou kartu, kterou je hrazeno určité zdanitelné plnění, jedná se o přijetí platby za zdanitelné plnění a vzniká povinnost přiznat daň podle § 21 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty. Jde-li o kartu, kterou lze využít k úhradě za různá plnění, nejedná se o platbu přijatou v souvislosti s konkrétním zdanitelným plněním, ale jedná se o „elektronickou peněženku“, tedy o platební prostředek (peníze) a daň z přidané hodnoty na výstupu se neuplatňuje.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.