Otázka v diskusi:
DPH u zásilkového prodeje

jana, 11.9.2013

DUZP při zasílání zboží
dobrý den, prosím o radu. Jsme obchodní společnost, plátce DPH, provozujeme e-shop. Zboží je zasláno kupujícímu na dobírku na základě elektronických objednávek. Kupujícími jsou občané, ale i firmy. Daňový doklad zasíláme rovnou se zboží, DUZP = datum předání zboží přepravci. Je tento postup správný? Občas se stane, že se dobírka vrátí jako nevyzvednutá.Co dělat, když je faktura např. vystavená v srpnu /DUZP srpen/ , ale balík se vrátí až v září. Je možné vystavit dobropis v září /DUP den, kdy se zboží vrátilo/ nebo musím udělat dodatečné přiznání za srpen? děkuji

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 20.12.2013

    Podle § 21 odst. 2 písm. a) zákona o dani z přidané hodnoty se při dodání zboží považuje zdanitelné plnění za uskutečněné dnem dodání podle § 13 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty při dodání zboží podle kupní smlouvy uzavřené podle obchodního zákoníku. Podle § 13 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty se přitom dodáním zboží rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Podle § 21 odst. 2 písm. b) zákona o dani z přidané hodnoty se při dodání zboží v ostatních považuje zdanitelné plnění za uskutečněné dnem převzetí zboží zákazníkem.

    Z tohoto vymezení podle našeho názoru vyplývá, že v uvedeném případě, kdy je zboží posíláno na dobírku, nelze datum uskutečnění zdanitelného plnění vázat na předání zboží přepravci, ale jak při postupu podle § 21 odst. 2 písm. a) zákona o dani z přidané hodnoty, tak i při postupu podle § 21 odst. 2 písm. b) zákona o dani z přidané hodnoty je třeba považovat zdanitelné plnění za uskutečněné až v okamžiku, kdy zboží převezme zákazník. Pokud zákazník zboží nepřevezme a zásilka se vrátí, ke zdanitelnému plnění vůbec nedochází a povinnost přiznat daň na výstupu prodávajícímu nevzniká a není tedy ani zákonný důvod k provedení opravy základu daně a výše daně podle § 42 zákona o dani z přidané hodnoty. Pokud plátce daň na výstupu přiznal k datu předání zásilky poště, a to bez zákonného důvodu, vrátí-li se mu zásilka, může provést opravu pouze v dodatečném daňovém přiznání ke zdaňovacímu období, kdy daň na výstupu bez zákonného důvodu přiznal.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.