Otázka v diskusi:
Potvrzení o daňovém domicilu pro Polsko

Kateřina, 26.8.2013

Dobrý den,
jsem OSVČ v oboru tlumočení a překlady a chystám se spolupracovat s agenturou v Polsku. Ta po mně požaduje potvrzení o daňovém domicilu.
Je to opravdu nutné?
Jelikož jsem plátcem DPH, může si každý ověřit mé DIČ ve VIES, krom toho samozřejmě IČ v Živnostenském rejstříku apod. Agentura tvrdí, že toto vše nestačí a že bez tohoto potvrzení bych musela zaplatit daň dvakrát. Podotýkám, že v tématu daní jsem diletant, ale řídím se radami ostatních překladatelů. Na fakturách uvádím \"Reverse charge applies\" a předpokládala jsem, že účelem je zde právě zamezení dvojímu zdanění (a že nic více není třeba).
Není to poprvé, co budu vystavovat fakturu pro polského klienta a nikdo po mně doposud toto potvrzení nepožadoval.
A ještě taková drobnost - agentura po mně vyžaduje také jméno matky, otce, datum narození a číslo OP (krom standardních fakturačních údajů). Přijde mi to absurdní. Nebudu s nimi podepisovat žádnou smlouvu, jen jakási prohlášení, kde požadují pouze mé jméno a bydliště (podle mě by spíš dávala smysl adresa provozovny, IČ a DIČ - nejednám s nimi přece jako soukromá osoba). Tyto údaje nejsou vyžadovány na fakturách v Polsku, vůbec netuším, k čemu je potřebují. Můžu jejich poskytnutí odmítnout?
Připadá mi, že v tom celkově mají, slušně řečeno, nepořádek.
Předem děkuji za odpověď a zdravím,
Kateřina

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.