Otázka v diskusi:
Účetní odpisy

Elena, 4.6.2013

Laskavě prosím Vás o rádu. V jedné nově převzaté Společnosti a.s. jsem zjistila, že v letech 2011 a 2012 nebyly uplatněné účetní odpisy ( daňové taky ). Jak mám postupovat v roce 2013? Vím, že dřív prováděly se mimořádné odpisy, ale od roku 2013 jak jsem zjistila, že při opravě chyb za minulá období zjištěná ztráta má byt zaúčtovaná na účet VH minulých let, účet 429 (vyhláška 500, §15a )? Správně teda chápu, že účetní odpisy nezaúčtuji na 5---, ale na účet 429? A co, když nastane situace, a zjisti se, že za minulá období místo zrychleného daňového odpisu dle odpisového plánu, byl uplatněn chybně rovnoměrný, tak v následujícím období zaúčtují se odpis zrychlený za výčtem částky chybného daňového odpisu za minulý rok? Nebo se upraví VH minulých let, a, jestli byla ztráta, ta se upraví bez dodanění, a, když byl zisk, tak se chybný nadměrný odpis dodaní? Jsem moc vděčná za vaší odpověď.

1 odpověd:

  • Julie, 11.6.2013

    Dobrý den,
    s účetními odpisy je třeba postupovat podle odpisového plánu. Ověřte si, zda pro uplynulá období existoval a zda nebylo rozhodnuto o přerušení odpisování.
    Pokud by odpisový plán existoval a nebyl dodržen, zřejmě by bylo třeba doúčtovat. Pokud by šlo o položku významnou, tak na nový účet 425 (příp. 426) Jiný výsledek hospodaření minulých let. Pokud by šlo o nevýznamnou částku, lze ji dát jako odpisy běžného období (pro jistotu bych to okomentovala do přílohy a asi bych na to udělala analytiku.

    Daňové odpisy též nejste povinni uplatňovat. Pokud by bylo odpisování přerušeno, můžete odpisovat o příslušný počet let déle (až do nuly). Nebo podat dodatečné daňové přiznání, pokud je to výhodnější.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.