Otázka v diskusi:
Zakoupeni stroju pred zalozenim s.r.o

Mia, 29.3.2013

Dobry den,
mam nasledujici otazku.
mam tedko moznost koupit nektere stroje pro svou budouci firmu,ale zatim nemam ji zalozenou. Vrati mi pak Financni urad DPH z ceny stroju?

Dekuji

9 odpovědí:

 • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 1.4.2013

  Tak to budete mít s nárokem na odpočet smůlu - protože dokud s.r.o. není zapsána v obchodním rejstříku, tak právně neexistuje a tedy ani nemůže nic kupovat. Tedy cokoli koupíte dříve, koupíte to vy a nikoli s.r.o. - no a i kdybyste to s.r.o. po jejím zápisu do OR přeprodal (což není trivalita, viz §132 odst.3 a taktéž skrze §135 i §196a Obchodního zákoníku), tak to s.r.o. koupí do vás jakožto neplátce DPH a tedy bez jakéhokoli nároku na odpočet DPH.
  Pro variantu použití strojů coby nepeněžitého vkladu při založení s.r.o. platí z hlediska DPH naprosto totéž (nárok na odpočet DPH se nezhojitelně ruší v okamžiku, kdy je koupíte vy jako neplátce - ale bez toho, aby nejdřív byly vaše, je nemůžete vkládat) plus přibývá nutnost jejich předchozího ocenění (stanovení částky, kterou se započtou na vklad) soudem určeným znalcem (přičemž znalci za toto ocenění neplatí soud ale vy ze svého).
 • Mia, 1.4.2013

  Dekuji za odpoved
 • nové sro, 13.6.2013

  Dobrý den,

  právě zakládám sro. A tak mi to nedá, abych nepoupravil pár detajlů. Náklady na založení nejsou žádné drobné - notář asi 7.000,-, kolky na obchodním rejstříku 6.000,-, živnostenské oprávnění - 1.000,-. Než si půjdete zažádat o zápis do OR, tak musíte mít nejen notářský zápis, živnostenské oprávnění, ale taky souhlas majitelů objektu, kde bude mít sro sídlo. A přidejte k tomu potvrzení z banky, že máte složený základní kapitál. A na okamžitý nákup majetku a odpočet DPH raději nespoléhejte. Finanční úřad má 30 dní na to, aby Vás informovali o tom, jestli Vás zaregistrují nebo nezaregistrují jako plátce DPH. A připravte se na to, že s přihláškou k DPH musíte předložit důkaz ekonomické aktivity firmy.
 • Milan, 13.8.2013

  Dobrý den pane Šinagle, co jste myslel větou \"doklady o nákupu se všemi náležitostmi\"? Můžete uvést co by měl takový doklad obsahovat? Děkui
 • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 2.4.2013

  Ještě jedna rada - při zakládání s.r.o. se obloukem vyhněte všelijakým překupníkům \"předzaložených\" firem (těch 200.000,- Kč na základní jmění budete muset stejně do firmy fyzicky vložit, za požadovaných 20-30 tis. Kč své \"odměny\" je tam za vás opravdu nenechají a ještě nebudete mít do smrti klid, zada se až firmu rozjedete a naplníte penězi neobjeví soudní příkaz na zaplacení směnky vůči firmě, datované do doby \"před vámi\") a zajděte za notářem - dle platných zákonů se totiž s.r.o. zakládá právě sepsáním zakladatelské listiny u libovolného vámi vybraného notáře (takže ani nad zněním a obsahem nemusíte bádat - notář už to má \"v počítači\"), od něj vaše cesta povede na kterýkoli živnostenský úřad v ČR pro živnostenskou registraci a po zkompletování všech dokladů (včetně doložení nájemního či vlastnického vztahu k sídlu firmy) už jen vyplníte a odešlete typizovaný formulář pro Obchodní rejstřík (což pro vás ale opět za pár drobných rutinně udělá tentýž notář - včetně kontroly úplnosti všech potřebných dokladů). Ve výslaeku zaplatíte jen úředně stanovené poplatky (za notářský zápis, za živnostenskou registraci a za zápis do Obchodního rejstříku) podle zákonem stanovených tarifů a už žádné další peníze \"obchodníkům s teplou vodou\" zcela zbytečně navíc.
 • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 2.4.2013

  No a co se strojů týče - pokud jejich nákup z jakéhokoli důvodu nepočká ani dva týdny (za kteroužto dobu lze \"zúřadovat\" založení s.r.o. i s časovou rezervou), pak je řešení dohodnout se s někým, kdo je plátcem DPH, aby je nyní koupil on (byť třeba za vaše jemu složené peníze) a po založení s.r.o. jí je za stejnou cenu prodal (což lze vyřešit i bez druhého \"protáčení\" stejných peněz).
 • Mia, 2.4.2013

  Dobry den Pane Sinagl,
  Vy jako ctete moje myslenky, ja opravdu myslela na Ready Made s.r.o. Ale po Vasich radach je to v minulosti. Rozhodla jsem ze zalozim te s.r.o sama.Vase rady jsou opravdu moc dobre pro zacatecniky v byznesu jako ja. Dekuji
 • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 29.3.2013

  Nejdřív si ujasněme pojmy - \"firmou\" myslíte vaše osobní podnikání jako OSVČ, nebo založení kapitálové společnosti (s.r.o., a.s.) ?
  V případě, že tím myslíte své osobní podnikání jako OSVČ, pak obecně máte při registraci k DPH nárok uplatnit si doložený (= musíte mít !daňové! doklady o nákupu se všemi náležitostmi) odpočet DPH na vstupu z majetku pořízeného v posledních 12-ti měsících před datem registrace k DPH, pokud tento majetek k tomuto datu budete stále mít a budete ho používat ke svému podnikání s příjmy zdaněnými DPH na výstupu.
 • MIa, 31.3.2013

  Dekuji Pane Sinagl za odpoved. Ja vlasne chci zalozit s.r.o

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.