Otázka v diskusi:
nedobytná pohledávka

Pepa, 7.3.2013

Jsem OSVČ, vedu DE. Mám nedobytnou pohledávku z r. 1999 ve výši cca 15tis.Kč. Protože tato pohledávka nebyla tak velká, tak jsem ji neřešil soudně, posílal jsem každý rok upomínky bez odezvy. Až letos jsem zjistil, že dlužník byl v konkurzu v roce 2006, já jsem neměl pohledávku přihlášenou, nevím s jakým výsledkem konkurz skončil.Dále jsem zjistil, že pod IČEM již dlužník nepodniká od roku 2005. Jaká je možnost dostat tuto pohledávku z evidence, asi jen dodaněním, že? Děkuji za odpověď.

1 odpověd:

  • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 7.3.2013

    Zákon o dani z příjmu je v záležitosti pohledávek při daňové evidenci \"poněkud tupý\" (decentně řečeno) - nedovoluje po dobu vedení daňové evidence bez dodanění (formálně vzato se při zrušení nemá zdaňovat částka pohledávky, ale jen výdaje daňově uplatněné při jejím vzniku /zboží, materiál, opotřebení nářadí, .../ - ale jelikož je poplatník po letech berńáku už hodnověrně nerozklíčuje a neprokáže, tak zákon-nezákon musí zdanit celou částku pohledávky) zrušit ani pohledávky prokazatelně zaniklé a právně neexistující. Na druhou stranu při přechodu z daňové evidence na procentní výdaje či na vedení účetnictví sice i o tyto pohledávky nejdřív nutí poplatníka zvýšit základ daně, ale zároveň je dovoluje hned nato zrušit a tuto částku základ daně zase snížit (aneb z nich nula od nuly pojde a konečně jsou pryč), totéž platí při ukončení podnikání. Takže pohledávku klidně nechte \"spát\" na věčné časy bez rušení.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.