Otázka v diskusi:
náležitosti daňového dokladu

Josef, 27.1.2013

Stal jsem se plátcem DPH a mám dotaz, jestli musím na daňový doklad uvádět mimo názvu, DIČ a sídla firmy poskytovatele i příjemce uvádět i IČO firmy, hledal jsem to v zák. o DPH, ale přímo uvedené jsem to nenašel. Děkuji za odpověď.

2 odpovědi:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 1.3.2013

    Povinné náležitosti daňového dokladu od 1. 1. 2013 upravuje § 29 zákona o dani z přidané hodnoty. Daňový doklad musí obsahovat

    a) označení osoby, která uskutečňuje plnění, a její daňové identifikační číslo
    b) označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje, a její daňové identifikační číslo (pokud jí bylo přiděleno)
    Označením se pro tyto účely rozumí obchodní firma nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu a sídlo, které je pro osobu povinnou k dani definováno v § 4 odst. 1 písm. j).
    c) evidenční číslo daňového dokladu
    d) rozsah a předmět plnění (rozsah plnění se nemusí uvádět, pokud vznikla povinnost přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění ke dni přijetí úplaty)
    e) den vystavení daňového dokladu
    f) den uskutečnění plnění nebo den přijetí úplaty, pokud před uskutečněním plnění vznikla povinnost ke dni přijetí úplaty přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění, pokud se liší ode dne vystavení daňového dokladu
    g) jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně (nemusí se uvádět, pokud vznikla povinnost přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění ke dni přijetí úplaty)
    h) základ daně
    i) sazbu daně (s výjimkou plnění osvobozeného od daně a režimu „reverse charge“, kdy osobou povinnou přiznat daň je osoba, pro kterou je plnění uskutečněno)
    j) výši daně v Kč (s výjimkou plnění osvobozeného od daně a režimu „reverse charge“, kdy osobou povinnou přiznat daň je osoba, pro kterou je plnění uskutečněno)
    (Pozn.: Do 31. 12. 2012 zákon o dani z přidané hodnoty v § 26 odst. 1 stanovil, že v české měně se na daňovém dokladu uvádějí údaje o dani a základu daně.)

    Pokud je plnění osvobozeno od daně, musí daňový doklad obsahovat také odkaz na příslušné ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty, ustanovení předpisu Evropské unie nebo jiný údaj uvádějící, že plnění je od daně osvobozeno.

    V případě, kdy je osoba, pro kterou je plnění uskutečněno, zmocněna k vystavení daňového dokladu, musí být na daňovém dokladu uvedeno „vystaveno zákazníkem“.

    V případě, že je uplatňován „reverse charge“ (daň je povinna přiznat osoba, pro kterou je plnění uskutečněno), musí daňový doklad obsahovat údaj „daň odvede zákazník“.

    Při dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu musí být na daňovém dokladu uveden údaj, že se jedná o nový dopravní prostředek, a údaje tuto skutečnost potvrzující (§ 19 odst. 8).

    Rovněž v případě uplatnění zvláštních režimů podle § 89 a § 90 musí být na daňovém dokladu uveden údaj přesně specifikovaný zákonem o dani z přidané hodnoty (viz § 89 odst. 9 a § 90 odst. 14).

    Z výše uvedeného vyplývá, že zákon o dani z přidané hodnoty skutečně nepožaduje uvádět na daňovém dokladu jako povinnou náležitost identifikační čísla poskytovatele a příjemce plnění.

    V této souvislosti je však nezbytné upozornit na povinnost vyplývající z ustanovení § 13a obchodního zákoníku. Podle § 13a odst. 1 obchodního zákoníku je každý podnikatel povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen „internetové stránky“) uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle osoby (dále jen „identifikační číslo“); podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.
  • Alex.., 11.2.2013

    §13a obchodního zákoníku

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.