Otázka v diskusi:
Přenesení daňové povinnosti

Elena, 25.1.2013

Společnost se specializuje na zhotovení desek, například do kuchyňských línek, z Corianu, což je umělý kamen. Corian je vyhotoven také společnosti dle receptury. Pak se zhotoví deska a někdy ta sama společnost dle přání odběratele třeba namontuje ji do kuchyně v bytě. A, někdy třeba odběratel pořádá ať odmontují starou desku, aby tam mohli dat novou. Dívala jsem se na klasifikaci a našla jsem umělý kameň a služby s ním související v : 23.61.11, 23.12., 23.69.19, 23.99.13, které nepatří do klasifikací pro přenesení daňové povinnosti, proto si myslím musím uplatnit běžný režim na výstupu, ale nevím jestli mám pravdu. Děkuji moc za případné odpovědi.

2 odpovědi:

  • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 25.1.2013

    Musíte rozlišit samotné zhotovení desky jako výrobku - to přenesené daňové povinnosti nepodléhá. Přenesení taktéž nepodléhá prodej desky BEZ INSTALACE - to je pořád klasický prodej zboží a nikoli nějaká \"stavební či montážní práce\".
    Ovšem zcela jiný případ nastává, pokud desku také instalujete - pak se pro účely DPH jedná o \"dodání zboží s montáží či instalací\", a to už je (pro účely DPH) prvotně služba, ke které je (pro účely DPH) vlastní zboží chápáno jen jako její \"doplněk\" (tzv. vedlejší plnění) - proto se v takovém případě DPH za celé plnění (deska + montáž/instalace) uplatňuje podle této služby a tedy v jejím kódu i režimu daně (přenesená daňová povinnost při dodávce plátci DPH). Taktéž demontáž staré desky je službou a tedy se řídí režimem DPH pro službu stavební a montážní (přenesení daňové povinnosti) a nikoli pro demontovanou věc (a je-li demontáž součástí prací při montáži vámi dodávané desky /aby jí vůbec bylo kam namontovat/, je pro DPH částí téhož zdanitelného plnění \"dodání s instalací\").

    PS: od letoška máme v zákonu o DPH doplněn do §92e odstavec 2, který zaručuje, že i v případě pochybností bude použití režimu přenesené daňové povinnosti při následných kontrolách uznáno jako oprávněné (na rozdíl od jeho nepoužití) - takže při pochybnostech je nyní bezpečný postup jasný.
  • Elena, 28.1.2013

    Děkuji moc za odpověď. Jen teď musím najít vhodnou klasifikaci.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.