Otázka v diskusi:
Sestavení závěrky a podání DP u OS

Topící se \"Účetní\", 7.8.2012

Dobrý den, znenadání na mě spadlo účetnictví pro občanské sdružení a tak bych jako laik chtěla poprosit o pár rad.

OS vzniklo v říjnu r. 2010 a zabývá se divadelní činností. Ve stanovách je přímo řečeno, že hlavním posláním OS je prostřednictvím své činnosti zprostředkovávat divadelní umění a že OS rozvíjí svou činnost ve směru realizace vlastního divadelního souboru.

Můj předchůdce využil možnosti účtovat ve zjednodušeném rozsahu, v čemž s úlevou hodlám pokračovat.
Když bylo sdružení založeno, nastřádalo poměrně rozsáhlý fundus, který byl zahajovací inventurou majetku odhadem oceněn na shruba 90tis. Převážně se jedná o útovou skupinu 028 DDHM (tam zařazuje položky do 3tis.), zbytek hodnotnějšího majetku byl zařazen pod účet 022. Těchto cca 90tis. bylo v zahajovací a dalších rozvahách označeno jako 411 v Pasivech (a samozřejmě i do 02x v Aktivech).

V prvním \"roce\", neboli zbylých necelých 3 měsících prvního roku, stačilo OS vybrat něco málo na členských příspěvcích a vydělat několik tisíc na divadelních představeních. Nedisponují BÚ, jen pokladnou, v níž k 31. 12. 2010 byl zůstatek cca 12tis.

V rámci účetní závěrky byla sestavena rozvaha, výsledovka a inventura majetku. Aktiva se \"naštěstí\" vyrovnala aktivům, těsně za 100tis. Výsledek hospodaření vyšel kolem 12tis., přičemž nebyl daněn daní z příjmu.

Další rok (2011) už rovnítko mezi A=(P+HV) nefungovalo a od té chvíle se s tím nehlo a to je první oblast, ve které prosím o radu:

1) Základní kapitál už navěky zůstane ve výši zahajovací inventury?

2) Pod kterou položkou ve Výsledovce se schovává nákup DDHM nebo samostat. movit. věci?

Další věc, v níž mám pochybnosti:

3) OS ani za rok 2010, ani 2011 nepodalo daňové přiznání s tím, že spadá do kategorie, kdy nemá žádné zdanitelné příjmy: příjmy tvoří výdělky z představení a ze vstupného (není předmětem daně, neboť je to poslání OS), z členských příspěvků (osvobozeno). Nemělo být podáno DP, když bylo OS v zisku (vždy HV=do 20tis. a s Aktivy=Pasivy=cca 100tis.)? Ještě tuším něco o limitu 300tis., tzn. když je (v tomto případě) HV v plusu, tak se DP podávat nemusí, když nepřesáhne částku 300tis.?

Tak hlavně prosím o radu, zda bych měla dodatečně odevzdat DP a když, tak zda to bude s nulou (popř. v jaké kolonce odečíst těch 300tis.). A pak ony dva body o účtování.

Děkuji všem za pomoc a rady.
Topící se \"Účetní\"

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.