Otázka v diskusi:
PDP

Ivana, 28.3.2012

Dobrý den, jsme firma (plátci DPH). Stavebni firma (plátce DPH) nám dodal koberce a položil nám je + provedl montážní práce (svařování, ořez...). Potřebovala bych vědět, zda je správně, že i materiál (koberce) jsou s nulovým DPH. Domnívala jsem se totiž, že PDP se týká jen montážních prací a ne materiálu, i když jsou s těmito pracemi spojeny.

Ivana

2 odpovědi:

  • účetní, 28.3.2012

    Materiál spotřebovaný pro službu v režimu přenesení daňové povinnosti musí mít stejný režim jako vlastní služba - přesněji řečeno, materiál je jednou ze složek ceny služby. To, že cena materiálu je výraznou částí celkové ceny není vůbec podstatné. doporučuji komentář ne:
    http://www.behounek.eu/news/rezim-preneseni-danove-povinnosti-u-stavebnich-a-montaznich-praci/
  • Redakční rada Metodických aktualit, 30.4.2012

    Podle § 92e zákona o DPH se režim přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění uplatní u stavebních prací, které odpovídají číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 41 až 43. Pokládání podlahových krytin, tj. koberců, linolea a jiných pružných podlahových krytin, včetně příslušných dokončovacích prací je klasifikováno v číselném kódu klasifikace produkce CZ-CPA 43.33.29, a proto se na ně režim přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění za splnění podmínek stanovených v § 92a zákona o DPH vztahuje. Podle § 36 odst. 3 zákona o DPH se do základu daně při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou, změnou dokončené stavby, nebo v souvislosti s opravou stavby zahrnují konstrukce, materiál, stroje a zařízení, které se do stavby jako její součást montážními a stavebními pracemi zabudují nebo zamontují. Toto pravidlo platí i pro stavební a montážní práce prováděné v režimu přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění. Z toho vyplývá, že postup plátce daně, který dodává koberce, včetně jejich montáže, kterou se stanou pevnou součástí stavby, a účtuje tyto práce, včetně materiálů bez daně, je-li příjemce plátcem daně, je v souladu se zákonem o DPH.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.