Tisková zpráva: Svaz účetních ČR propojil ekonomické školy

3. 3. 2021

V těchto dnech to je rok, co nás mnohé zrušení kontaktní výuky zastihlo poměrně nepřipravené.  Klasická výuka se musela zastavit prakticky ze dne na den a vznikla akutní potřeba vyučovat jinak. Právě proto jsme se na Svazu účetních České republiky rozhodli spojit síly a sdílet společně zkušenosti jak naše mladé budoucí kolegyně a kolegy učit.

V pátek 19. 2. 2021 se proto uskutečnila panelová diskuse s názvem „Učíme účetnictví on-line – komplikace nebo výzva“. Tuto aktivitu a zejména práci pedagogů na středních i vysokých školách s ekonomickým oborem ocenilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy a dalo akci svou záštitu. Akce se uskutečnila jak jinak než on-line. Ale i na dálku vyslal účastníkům svou zdravici Mgr. Jaromír Beran, ředitel odboru vzdělávací polity a zástupce náměstka pro řízení sekce vzdělávání, sportu a mládeže MŠMT.

V úvodu se slova ujaly zástupkyně katedry didaktiky ekonomických předmětů z Vysoké školy ekonomické v Praze, aby s námi sdíleli formy výuky a její nové alternativy v době Covid 19 i s tím, že Covid určitě přinesl i něco, co bude vhodné si odnést do budoucna. Navázali již přímo učitelky a přednášející z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovi univerzity v Brně a Karlínské obchodní akademie. Zaujalo nás, že mladší studenty lze i účetnictví učit formou her, například pexeso či obdobu televizní hry riskuj. U vysokoškolských studentů se naopak občas ukazuje, že přednášky absolvují i při práci, a to nejen v kancelářích, ale i např. i dílnách. O své zkušenosti doplnil diskusi i lektor Institutu certifikace Svazu účetních porovnáním práce s denními studenty a vzděláváním dospělých. A protože práce v on-line není jen o technice, ale také o duši, zapojil se do naší diskuse i psycholog. O studentské duši toho učitelé vědí hodně. Proto se pan doktor zaměřil hlavně na rady, jak mají sami pedagogičtí pracovnicí své poslání v nových, ale psychicky náročných podmínkách zvládnout.

Akce byla úspěšná. Do diskuse se zapojili též kolegové z virtuálního pléna a rozcházeli jsme se již s nápady na témata, která je třeba diskutovat příště. Poselství akce je fakt, že osobní spolupráci se studenty nic nenahradí, nicméně to dobré, co do forem výuky Covid 19 přinesl, si chceme do budoucna zachovat. Propojení školní přípravy účetních s praxí je jedním z poslání Svazu účetních České republiky a určitě v něm budeme rádi pokračovat a umožňovat nejen spolupráci praxe se studenty, ale též mezi školami a vyučujícími navzájem.

Tisková zpráva zde