Tisková zpráva: Svaz účetních České republiky převzal předsednictví Národní účetní rady

15. 2. 2022

V souladu se stanovami Národní účetní rady jsme převzali předsednictví této významné dobrovolné organizace skládající se z Komory auditorů ČR, Komory daňových poradců ČR, Svazu účetních ČR a Vysoké školy ekonomické.

Národní účetní rada vznikla před více než dvaceti lety z iniciativy tehdejšího prezidenta Svazu účetních Ing. Lubomíra Harny jakožto průnik profesních účetních, daňových poradců, auditorů a akademické obce. Přede dvěma lety měl Svaz účetních další prvenství – po dlouhých dvaceti letech zasedala Národní účetní rada právě pod naší taktovkou poprvé on-line.

V nadcházejícím funkčním období se budeme věnovat minimálně sedmi interpretacím, z nichž dvě jsou ve vnitřním připomínkovém řízení, tři jsou rozpracované a další dvě ve fázi návrhu. Obsahově je jejich náplň opět pestrá. Tři z nich jsou v odborné gesci Svazu účetních ČR. Velkou výzvou je připravovaná účetní legislativa, na níž všechny zúčastněné strany intenzívně spolupracují a v době našeho předsednictví budou legislativní práce vrcholit. Do srpna 2022 by mělo být dokončeno navržené paragrafové znění a zákon již bude předložen k projednání vládě.

Svaz účetních v Národní účetní radě zastupují předsedkyně odborného kolegia Ing. Simona Pacáková, místopředseda odborného kolegia Ing. Jan Molín Ph.D., členka odborného kolegia Ing. Alice Šrámková a prezidentka Svazu účetní ČR Mgr. Ing. Magdalena Králová, která je aktuálně úřadující předsedkyní NÚR.

Tisková zpráva zde