Newsletter SÚ ČR 27-10-2020

27. 10. 2020

Vážení klienti,

v následujícím textu si vás dovolujeme informovat o aktualitách minulého týdne a o naší činnosti a produktech.


LEGISLATIVA A NAVAZUJÍCÍ INFORMACE:

1. Finanční zpravodaj číslo 25/2020 (ze dne 26. 10. 2020)
- Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události 

2. Finanční zpravodaj číslo 24/2020 (ze dne 21. 10. 2020)
- Sdělení ke Smlouvě mezi vládou České republiky a vládou Singapurské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu v návaznosti na Mnohostrannou úmluvu o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám 

3. Informace FS k rozhodnutí ministryně financí o prominutí daně, příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události ze dne 26. 10. 2020
V souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou České republiky v návaznosti na šíření viru SARS-CoV-2 v období od 1. října 2020 do 31. prosince 2020 promíjí ministryně financí Rozhodnutími o prominutí daně, příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události (dále jen „Rozhodnutí“) ve všech případech, kdy daňový subjekt oznámí správci daně, že převažující (nadpoloviční) část jeho příjmů (přičemž u fyzických osob se uvažují pouze příjmy dle § 6 – ze zaměstnání, 7 – z podnikání, 8 – z kapitálového majetku a 9 – z pronájmu zákona o daních z příjmů) v období od 1. 6. 2020 do 30. 9. 2020 pocházela z jedné nebo více činností, které byly zakázány nebo omezeny Usnesením vlády České republiky o přijetí krizového opatření. 

4. Tisková zpráva MF ČR: Sněmovna souhlasí s odkladem EET na 1. 1. 2023
Poslanci 21. října ve třetím čtení odsouhlasili návrh Ministerstva financí na odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Novela Zákona o evidenci tržeb nyní míří do Senátu. 

5. Tisková zpráva MF ČR: Jeden odvod, bez kontrol a bez papírování. Poslanci schválili paušální daň pro živnostníky
Poslanecká sněmovna 21. října schválila návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu je z rozhodnutí poslanců nastaven ve výši 1 milion Kč. Návrh nyní projedná Senát. 

6. Tisková zpráva MF ČR: Spočítejte si, zda se vám vyplatí paušální daň
V současné době poslanci projednávají návrh paušální daně. Návrh z dílny Ministerstva financí přinese živnostníkům zjednodušení odvodových povinností, snížení administrativní náročnosti a finanční úsporu. Paušální daň poskytne malým podnikatelům možnost vyřešit trojí odvody na jednom formuláři. Ministerstvo financí plánuje zavedení paušální daně od 1. ledna 2021.
Následující kalkulačka ukazuje přínosy paušální daně pro živnostníky a malé podnikatele. Vedle případné finanční úspory na odvodech a daních se jedná o benefity v podobě minimalizace kontrol ze strany správce daně a správců veřejných pojistných a také více času a klidu na podnikání. Kalkulačka zobrazuje modelový příklad vybraných slev na dani a dalších nákladů (odvody a účetní služby). 

7. Kompenzační bonus (podzim 2020) - nejčastější otázky a odpovědi

8. Tisková zpráva MF ČR: Sněmovna schválila obnovení kompenzačního bonusu pro zavřené obory podnikání
Poslanci 21. října ve zrychleném jednání schválili návrh Ministerstva financí na obnovení kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně pro OSVČ a společníky malých s.r.o. s převažující činností podnikání v zavřených oblastech ekonomiky. Návrh nyní projedná Senát a podepíše prezident, poté začne Finanční správa přijímat první žádosti. 

9. Metodický pokyn CHJ č. 12 – Vzorová směrnice o finanční kontrole pro příspěvkové organizace
Před Vámi je metodická pomůcka, kterou vydává Ministerstvo financí – odbor 47 Centrální harmonizační jednotka jako doporučující vzor směrnic o nastavení finanční kontroly pro příspěvkové organizace územních samosprávných celků (dále jen „příspěvková organizace“), který je možné dále upravit podle svých potřeb. 

10. Tisková zpráva MPSV: Antivirus B prodloužen do konce roku. Vláda schválila pokračování ochrany pracovních míst
Vláda v pondělí 26. října na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) schválila změny v Programu Antivirus. Do konce roku byl prodloužen Režim B. MPSV tak bude nadále podporovat udržení pracovních míst i u zaměstnavatelů, kteří jsou stávající nepříznivou situací dotčeni nepřímo. Prodloužení programu tak pomůže subdodavatelům, kteří jsou závislí na firmách, které byly uzavřeny nařízením vlády. Může se jednat např. o dodavatele restaurací, kteří díky jejich uzavření přicházejí o významnou část odbytu. 

11. Tisková zpráva ČSSZ: Žádat o ošetřovné bude jednodušší. Rodičům stačí vyplnit jediný formulář
V návaznosti na legislativní proces schvalování zákona, který upravuje podmínky poskytování ošetřovného při současné epidemii, připravila Česká správa sociálního zabezpečení nové formuláře žádostí o dávku. Zcela nový formulář pro rodiče je kombinací žádosti o ošetřovné a výkazu péče. Rodičům tak stačí vyplnit a předat zaměstnavateli jediný formulář. 

12. Tisková zpráva MPSV: Poslanci schválili krizové ošetřovné. Rodiče ho budou čerpat po celou dobu uzavření škol, zvýší se na 70 procent
V legislativní nouzi poslanci na dnešním jednání (21. 10. 2020) podpořili návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na krizové ošetřovné, které bude zavedeno v souvislosti s plošným uzavřením škol. Díky tomuto návrhu budou mít rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi, nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření škol. Poslanci zároveň schválili pozměňovací návrh, díky kterému se ošetřovné navyšuje na 70 procent denního vyměřovacího základu. Minimálně dostanou rodiče 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné. 

13. Aktuální informace k čerpání ošetřovného během posledního říjnového týdne
Ze zákona není možné čerpat ošetřovné během prázdnin a tzv. ředitelského volna. Konkrétně v týdnu 26. 10. – 1. 11. došlo k souběhu několika typů dnů (státní svátek, víkend, prázdniny).
V tomto týdnu bude nárok na ošetřovné následující:
- 6. 10. - 27. 10. = ošetřovné bude náležet, školy jsou uzavřené nařízením vlády
- 8. 10. = ošetřovné bude náležet, jedná se o státní svátek
- 29. 10. - 30. 10. = ošetřovné nenáleží, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou
- 31. 10. – 1.11. = ošetřovné bude náležet, jedná se o víkend 

14. Tisková zpráva MPSV: MPSV, ČSSZ a ÚP ČR omezují 29. a 30. října konzultační a návštěvní dny
Ve čtvrtek 29. října a v pátek 30. října omezí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Úřad práce ČR (ÚP ČR) v souvislosti s aktuální situací svou činnost pro veřejnost. Klienti Úřadu práce ČR, kteří mají domluvenou osobní schůzku v neodkladných záležitostech, se mohou dostavit, ostatní budou informováni o náhradních termínech. ČSSZ ruší ve zmíněné dny osobní kontakt s veřejností bez výjimky. Stále však platí, že většinu záležitostí lidé mohou řešit bezkontaktně, tedy elektronicky nebo klasickou poštou. V případě MPSV stále platí dočasné pozastavení konzultačních dnů.

15. Tisková zpráva MPSV: Úřady omezují osobní kontakty. ÚP ČR a ČSSZ upravují úřední hodiny, MPSV pozastavuje konzultační dny
S ohledem na aktuální vývoj epidemie a navazující vládní opatření se úřady snaží snížit bezprostřední kontakt svých pracovníků s klienty na minimum. Ministerstvo práce a sociálních věcí, ani Úřad práce ČR (ÚP ČR) a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nejsou výjimkou. MPSV proto až do odvolání pozastavuje konzultační dny pro veřejnost. ÚP ČR a ČSSZ přistoupily k úpravě úředních hodin. Drtivou část agendy je možné řešit bezkontaktně, z pohodlí domova.


NÁRODNÍ ÚČETNÍ RADA: 11. ročník semináře NÚR se bude letos konat online

Národní účetní rada na svém včerejším zasedání rozhodla o tom, že 11. ročník tradičního odborného semináře NÚR se v letošním roce vzhledem k pandemické situaci v důsledku koronaviru a omezení shromažďování osob bude konat online.
Termín (4. 12. 2020), program, vystupující ani způsob přihlašování se tímto rozhodnutím nemění, je jím jako obvykle pověřena Komora daňových poradců ČR a najdete je na adrese: www.kdpcr.cz/nur .

 

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA:

Společnost Poradce podnikatele s. r. o.  - partner Svazu účetních České republiky, z. s. - vytvořil odborný portál pro mzdy a personalistiku Mzdy pro lidi.

Odborný portál pro mzdy a personalistiku MZDY PRO LIDI je určen zaměstnavatelům, personalistům, mzdovým účetním a ekonomům. Součástí předplatného je Mzdová pohotovost formou e-mailu nebo on-line rozhovoru.
Kompletní informace o portálu MZDY PRO LIDI naleznete zde
K 50. výročí Svazu účetních České republiky mohou jeho členové a uživatelé Účetního poradce využít speciální nabídku na nákup MZDY PRO LIDI.
NOVINKA! Předplatitelé získávají ZDARMA plnou PLUS verzi portálu Zákony pro lidi jako bonus k uhrazenému předplatnému.


ČASOPIS METODICKÉ AKTUALITY SVAZU ÚČETNÍCH:

- Již nyní si můžete objednat PŘEDPLATNÉ ČASOPISU METODICKÉ AKTUALITY NA ROK 2021 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě zde.

VYUŽIJTE MIMOŘÁDNÉ 15% SLEVY a objednejte si METODICKÉ AKTUALITY ROČNÍK 2020 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě zde.

Dne 12. 10. 2020 vyšlo nejnovější číslo Metodických aktualit. MA č. 8/2020 se věnují nejdůležitějším věcným změnám v zákonu o dani z přidané hodnoty v roce 2020 s důrazem na novelu účinnou od 1. 9. 2020. Jedná se zejména o změny v uplatňování DPH při obchodování v režimu call-off-stock, nová pravidla pro přiřazení přepravy v rámci řetězových obchodů při zajištění přepravy prostřední osobou a prokazování splnění podmínek pro osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu. Říjnové číslo si můžete objednat v našem e-shopu, v digitálním podobě na alza.cz .

ČASOPIS ÚČETNICTVÍ A ÚČETNICTVÍ NEVÝDĚLEČNÝCH ORGANIZACÍ A OBCÍ:

- Již nyní si můžete objednat PŘEDPLATNÉ ČASOPISU ÚČETNICTVÍ nebo ÚČETNICTVÍ NO A OBCÍ NA ROK 2021 – v tištěné podobě v našem e-shopu.

VYUŽIJTE MIMOŘÁDNÉ 15% SLEVY a objednejte si ČASOPIS ÚČETNICTVÍ ROČNÍK 2020 nebo ÚČETNICTVÍ NO A OBCÍ ROČNÍK 2020 v našem e-shopu.

Nejnovější čísla - časopis Účetnictví č. 10/2020 a časopis Účetnictví NO a obcí č. 3/2020 

*********

VÝHODNÁ PODZIMNÍ NABÍDKA:

Zakoupením výhodného balíčku získáte celý ročník 2020 dvou nebo tří odborných časopisů 
ušetříte 20 %.

BALÍČEK DUO
Metodické aktuality a Účetnictví

BALÍČEK TRIO
Metodické aktuality, Účetnictví a Účetnictví nevýdělečných organizací a obcí

*********


CO VÁM SVAZ ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY NABÍZÍ?

  1. Přednášky, semináře a kurzy k problematice daní, účetnictví a souvisejících předpisů
  2. Nabízíme členství ve SVAZU ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY prostřednictvím našich členských spolků
  3. Naše členské spolky zprostředkovávají pojištění profesní odpovědnosti účetních pro své členy 
  4. V rámci snahy o rozvoji a zkvalitnění účetní profese nabízíme systém certifikace účetních
  5. Svaz účetních ČR je jedním ze zakládajících členů Národní účetní rady 
  6. K velmi významným aktivitám Svazu účetních ČR patří metodická činnost. Svaz účetních ČR má vlastní metodickou sekci.
  7. Svaz účetních ČR vydává odborné časopisy: Metodické aktuality, Účetnictví, Účetnictví nevýdělečných organizací a obcí

Daněprolidi.cz – společný projekt Poradce podnikatele, spol. s r.o. a Svazu účetních České republiky
NOVINKA! Předplatitelé získávají ZDARMA plnou PLUS verzi portálu Zákony pro lidi jako bonus k uhrazenému předplatnému.

Svaz účetních České republiky, z. s.
Vinohradská 2022/125, 130 00 Praha 3
E-mail: info@svaz-ucetnich.cz
www.svaz-ucetnich.cz
https://www.facebook.com/svazucetnichcr.cz/