Newsletter SÚ ČR 05-11-2019

5. 11. 2019

Vážení,

rádi bychom vás informovali, že od listopadu 2019 Svaz účetních České republiky působí na nové adrese, přestěhovali jsme se do Vinohradské 2022/125, 130 00 Praha 3

V následujícím textu si Vás dovolujeme informovat o naší činnosti a aktuální nabídce našich produktů a školení.

SOFTWAROVÝ SYSTÉM „ÚČETNÍ PORADCE“

mimořádná listopadová nabídka 

OSLAVTE S NÁNI MEZINÁRODNÍ DEN ÚČETNÍCH

Při zakoupení softwarového systému ÚČETNÍ PORADCE, popř. jeho rozšiřujícího modulu,
v období od 1. 11. 2019 do 30. 11. 2019 získáváte 50% SLEVU z nákupní ceny produktu.


ČASOPIS METODICKÉ AKTUALITY SVAZU ÚČETNÍCH:

 • Již nyní si můžete objednat PŘEDPLATNÉ ČASOPISU METODICKÉ AKTUALITY NA ROK 2020 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě na zde.
 • VYUŽIJTE MIMOŘÁDNÉ SLEVY 20 % a objednejte si Metodické aktuality - ročník 2019 v našem e-shopu. Máte-li zájem o MA ročník 2019 v digitalizované podobě, objednávejte zde. Získáte tak aktuální informace a komentáře k legislativním změnám, odborné výklady k vybraným účetním a daňovým tématům, stanoviska k dotazům z praxe.
 • Dne 14. 10. 2019 vyšly Metodické aktuality č. 9/2019, které se zaměřily na zákoník práce z pohledu zaměstnavatele a zaměstnance (doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.). Autorka se věnuje nejčastějším chybám v jednání zaměstnavatelů a zaměstnanců a výkladovým problémům v pracovněprávní oblasti. Aktuální číslo MA si můžete objednat v našem e-shopu, v digitálním podobě na alza.cz .


ČASOPIS ÚČETNICTVÍ A ÚČETNICTVÍ NEVÝDĚLEČNÝCH ORGANIZACÍ A OBCÍ:

 • Již nyní si můžete objednat PŘEDPLATNÉ ČASOPISŮ ÚČETNICTVÍ A ÚČETNICTVÍ NO A OBCÍ NA ROK 2020 v našem e-shopu.
 • VYUŽIJTE MIMOŘÁDNÉ SLEVY 20 % a objednejte si v našem e-shopu časopisy Účetnictví nebo Účetnictví NO a obcí – ročník 2019.
 • Nejnovější čísla - časopis Účetnictví č. 10/2019 a časopis Účetnictví NO a obcí č. 3/2019.


NABÍDKA VZDĚLÁVACÍCH KURZŮ A SEMINÁŘŮ:

7. 11. 2019
MA – Zaměstnávání cizinců v ČR nejen z pohledu pojištění a zdanění ve světle nových pravidel pro superhrubou mzdu (lektorka: Mgr. Magdaléna Vyškovská)

18. 11. 2019
Podíly v korporaci, rozdělení zisku (lektor: Mgr. Tomáš Hrdina) 

18. 11. 2019
MA – Jak se vyhnout chybám v pracovněprávních vztazích (lektorka: doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.)

27. 11. 2019
Dlouhodobý majetek - OSS a jejich PO (lektorka: Ing. Alena Kochová) 

28. 11. 2019
Transferové ceny (Ing. Michal Jelínek, Ph.D.)

4. 12. 2019
Inventarizace - OSS a jejich PO (lektorka: Ing. Alena Kochová) 

5. – 7. 12. 2019
Internátní školení – Daně aktuálně (lektoři: Ing. Jiří Klíma, Mgr. Ing. Vít Křivánek, Ing. Igor Pantůček)


LEGISLATIVA A NAVAZUJÍCÍ INFORMACE:

1. Od pátku 1. listopadu 2019 je při splnění zákonných podmínek nově osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí první prodej bytů v rodinných domech. Umožňuje to novela zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí č. 264/2019 Sb. Uvedená novela se vztahuje na případy, kdy dojde k nabytí vlastnického práva k nemovité věci od 1. 11. 2019 a později. K nabytí vlastnického práva k jednotce musí dojít v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání jednotky nebo jednotky změněné stavební úpravou, a to od toho dne, který nastane dříve.

2. Daňový balíček a rodičovský příspěvek zcela zablokovaly jednání Sněmovny. O daňovém balíčku se bude hlasovat 6. listopadu 2019 v 10.00 hodin.

3. Tisková zpráva Finanční správy: V listopadu vyprší platnost u 38 tisíc pokladních certifikátů pro zařízení EET
Během letošního roku a začátkem roku 2020 dochází postupně k ukončení platnosti pokladních certifikátů pro zařízení elektronické evidence tržeb poplatníkům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb, tzn. před třemi lety. V nadcházejícím měsíci listopadu expiruje téměř 38 tisíc pokladních certifikátů. Finanční správa proto připomíná poplatníkům, aby si zkontrolovali platnost svého certifikátu a včas si ho vyměnili za nový.

4. ČSSZ: eNeschopenka
Od 1. ledna 2020 zahájí ČSSZ ostrý provoz kompletního, plně funkčního a povinného systému eNeschopenky (byla přijata zákony č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 Sb.). Elektronické zpracování přinese zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými (pojištěnci v dočasné pracovní neschopnosti), ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Zásadně se tak zjednoduší tok informací, protože eNeschopenka propojí povinně elektronicky hned tři dotčené subjekty, lékaře, zaměstnavatele a ČSSZ. Více informací zde.


DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE:

Národní účetní rada: NI-58 Vykazování nehmotných výsledků výzkumu a vývoje
V rámci prvního vnějšího připomínkového řízení NÚR obdržela k návrhu interpretace řadu podnětů a připomínek, kterými se zabývala a na jejichž základě text návrhu revidovala. Dne 16. září 2019 NÚR na svém zasedání znovu schválila návrh interpretace NI-58 Vykazování nehmotných výsledků výzkumu a vývoje do vnějšího připomínkového řízení. Připomínky k návrhu této interpretace můžete zasílat na adresu Petr.Vacha@cz.ey.com do 30. listopadu 2019.

Institut certifikace Svazu účetních a.s.
Termíny zkoušek v systému certifikace a vzdělávání účetních v ČR - prosinec 2019

Daňař & daňová firma roku 2019
V pátek 1. listopadu 2019 byl zahájen jubilejní 10. ročník soutěže DAŇAŘ & DAŇOVÁ FIRMA ROKU. Pořadatelem soutěže je společnost Wolters Kluwer ČR, a. s. Mediální podporu zajišťují mimo jiné Komora daňových poradců ČR, Komora certifikovaných účetních a Svaz účetních České republiky. Více informací naleznete na webové stránce www.danar-roku.cz.


Pokladní systém O2 eKasa přináší řadu výhod pro vaše podnikání - více zde.


CO VÁM SVAZ ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY NABÍZÍ?

 1. Přednášky, semináře a kurzy k problematice daní, účetnictví a souvisejících předpisů - viz  https://www.svaz-ucetnich.cz/kurzy/
 2. Nabízíme členství ve SVAZU ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY prostřednictvím našich členských spolků – viz https://www.svaz-ucetnich.cz/clenske-spolky/ 
 3. Naše členské spolky zprostředkovávají pojištění profesní odpovědnosti účetních pro své členy 
 4. V rámci snahy o rozvoji a zkvalitnění účetní profese nabízíme systém certifikace účetních 
 5. Svaz účetních ČR je jedním ze zakládajících členů Národní účetní rady 
 6. K velmi významným aktivitám Svazu účetních ČR patří metodická činnost. SÚ ČR má vlastní Metodickou sekci, k jejím hlavním produktům patří: 

Svaz účetních České republiky naleznete i na Facebooku.


Svaz účetních České republiky, z.s.
Vinohradská 2022/125, 130 00 Praha 3
E-mail: info@svaz-ucetnich.cz
www.svaz-ucetnich.cz